Pisanie

Pisanie

Pisanie jest często procesem, w którym zdajesz sobie sprawę, że nie rozumiesz, o czym mówisz - dlatego warto zapisywać swoje myśli.

Dlatego warto zapisywać swoje myśli, np.:

Zanim podejmiesz decyzję, zapisz sobie za/ przeciw,

Gdy się stresujesz, zapisz to i oswój się z sytuacją,

Jak nie możesz się zebrać do pracy, to chociaż zapisz co masz zrobić, by zacząć i jak kulka śnieżna potoczyć się dalej.

Każda z tych metod, jest dużo bardziej skomplikowana, niż napisałem. Na przykład, zapisywanie za i przeciw, ma tę wadę, że możesz łątwo ulec euforii i zapisać same plusy lub minusy. Warto wtedy rozłożyć zapisywanie na min. 2 dni i zobaczyć, jak zmieniła się twoja perspektywa.

Czasami także, zapisywanie najgorszego scenariusza może nie być najlepszym pomysłem - może być na tyle źle, że możesz zacząć panikować, dlatego ostrożnie z tym.

Prokrastynacja, to podstępna bestia, jeżeli zaczniesz coś pisać, może ci się to na tyle spodobać, że koniec końców będziesz planować więcej niż i opisywać zadanie, ale wcale nie pomoże ci to z jego wykonaniem.

Rzecz w tym, że dzięki tym kilku słowom na kartce zaczniesz, coś robić, zaczniesz działać i pokażesz sobie, że masz sprawczość i to ty zarządzasz sytuacją.


Uczenie się

(Tomkins, L., & Ulus, E., 2016) nauka dzieje się z użyciem, emocji, możesz sobie więc łątwo wyobrazić, że gdy się denerwujesz, jak ci nic nie wychodzi, to uruchamiasz poklady emocjonalnego zapamiętywania, które pomagają ci zapamiętać, rzeczy, których bez zdenerwowania byś nie zapamiętał.

Proces nauki, czasami bywa niewidoczny; gdy śpimy nasz umysł wciąż tworzy nowe połączenia, podobnie, gdy doświadczamy pozornie niepowiązanych rzeczy, także zwracamy uwagę na nowe perspektywy, które pomagają nauce.

Dlatego tak ważne jest by wytrwać.

Z jednej strony, po wynikach rozpoznajemy, czy idziemy w dobrym kierunku, ale z drugiej, czasami nie mamy wyników i właśnie robimy to co trzeba.

Skąd mamy wiedzieć, czy iść dalej?

Można rozłożyć projekt na wiele małych kroków i sprawdzać, czy nasze działanie przynosi choć małe korzyści.

Warto jednak pamiętać, że gdy nie widzisz postępów, nie oznacza że ich nie robisz.

Sprawdzaj się i eksperymentuj

Kluczowe jest ciągłe sprawdzanie się w procesie.

To jak się uczymy ma znaczenie, a mianowicie testowanie nowych metod nauki okazuje się być korzystne z punktu widzenia otrzymywanych wyników.

Możemy znaleźć się w dziurze, pomiędzy rozumieniem już czegoś, ale nie do końca zrozumieniem, skomplikowanych konceptów.

Skomplikowane koncepty, mogą być wprowadzane wcześniej niż myślisz. Tak na przykład warto eksperymentować z różnymi nazywaniem danych zjawisk.

(Neumann et al., 2012) W podanym experymencie, zamieniono słowo degradacja energii, na zanikanie energii, co zwiększyło zrozumienie konceptu.

Gdy męczysz się ze zrozumieniem czegoś, spróbuj nazwać to swoimi słowami, próbuj dopóki nie zaskoczy. Gdy rozmawiasz z zespołem staraj się nazwać problem różnymi słowami.

  • lepsze zrozumienie

  • większa szansa, że rozmówca zrozumiał o co ci chodzi

  • samemu lepiej rozumiesz o czym mówisz

Jedną z metod jest pisanie i konfrontowanie się. Z badań wynika, że tylko 3% internautów publikuje swoje przemyślenia. To duża strata, gdyż, w skonfrontowaniu się, chodzi o to, żeby wychwycić, to że się ktoś myli, nim będzie za późno. Kreuje to także, kulturę w której nie wolno milczeć, gdy ktoś się myli.

Bibliografia

Tomkins, L., & Ulus, E. (2016). ‘Oh, was that “experiential learning”?!’ Spaces, synergies and surprises with Kolb’s learning cycle. Management Learning, 47(2), 158-178. https://doi.org/10.1177/1350507615587451

Neumann, Knut, Tobias Viering, William J. Boone, and Hans E. Fischer. "Towards a Learning Progression of Energy." Journal of Research in Science Teaching 49, no. 12 (2012): 1621-1636. https://doi.org/10.1002/tea.21061.


Green, Christine. "The Yes/No Decision-Making Model." Relational and Procedural Skills, January 5, 2020. https://medium.com/relational-procedural/the-yes-no-decision-making-model-977d04853680.