Dlaczego umiarkowanie się opłaca
Sam Zell to człowiek, który celowo zapłacił bankowi więcej przez co zarobił $190M, zamiast $200M. Wśród bankierów rozeszło się jednak, że Sam nie jest chciwy i daje zarobić. Dzięki temu wszyscy chcieli dobijać targu właśnie z nim. Koniec końców, Sam zyskał nieograniczony dostęp do gotówki i dzięki umiarkowaniu zarobił znacznie więcej niż $10M.
— Źródło
Wskazówka
Gdy NIE utożsamiasz wyniku z własnym poczuciem wartości, uwalniasz się od swojego ego. Gdy uwolniasz się od swojego ego, łatwiej przyznajesz że nie masz racji i zaczynasz zadawać właściwe pytania. Zadawanie dobrych pytań buduje poczucie bezpieczeństwa w zespole i zwiększa skuteczność.
Mała historia
Prof. Bartoszewski, to postać legendarna, powstaniec warszawski, więzień Auschwitz, słynny ze swojego powiedzenia, że niektóre rzeczy warto robić, nawet jeżeli się to nie opłaci. Przez jakiś czas był też moim sąsiadem i zawsze kiedy podczas wieczornego spaceru mijałem jego dom, zastanawiałem się, czy aby na pewno, warto coś robić, jeżeli się to absolutnie nie opłaca. Zaczynałem wtedy studia w szkole biznesu i moje narastające pragnienie sukcesu kolidowało z mądrością tego człowieka.
Dzisiaj dalej jestem młody i głupi, ale dojrzałem na tyle, żeby jednak przyznać mu rację.
O tym co warto robić, choć czasami się to nie opłaci; w kolejnej małej historii za tydzień. A ty zgadzasz się z prof. Bartoszewskim? (Są rzeczy, które robić warto, nawet jeżeli się nie opłaci)